Հ.Յ. Դաշնակցութեան Հայ Դատի հանձնախմբերն այդ անունով գործում են առավել քան 75 տարի, սկսած 1944 թվականից, սակայն դրանց ակունքներն ավելի վաղ ժամանակներից են գալիս: Առաջին աշխարհամարտի ավարտին Ամերիկայի Միացեալ Նահանգներում կազմված «Հայաստանի անկախության ամերիկեան կոմիտեն», իսկ Հայաստանի խորհրդայնացումից hետո` նաև «Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը» եղել են այն կառույցները, որոնց միջոցով Հայ
Հայ դատի հանձնախմբերի և գրասենյակների գործունեության արդյունքում հայկական սփյուռքը ստացավ քաղաքական ուրույն դիմագիծ և իրապես վերածվեց քաղաքական գործոնի։ Միջազգային հարաբերությունների և սփյուռքերի աշխարհահռչակ բազմաթիվ հետազոտողներ (Յոսի Շեյն, Ռոբերտ Կոհեն և ուրշներ) հայկական սփյուռքը դասում են ամենաազդեցիկ լոբբիստական կառույցներ ունեցող սփյուռքերի շարքին, որոնց քանակն աշխարհում այնքան էլ մեծ չէ։ Ընդունված է
Հայ դատի հանձնախմբերն ու գրասենյակները ազգային և մշակութային համախմբման միջոցով քաղաքական-հարաբերական աշխատանքներ են տանում իրենց ընդունող պետությունների պետական իշխանության թևերի, տարածքային և տեղական իշխանությունների ու հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ ի շահ Հայաստանի և հայության։
Առաջնահերթություններ և նպատակներ
Ներկայումս, պայմանավորված համայն հայությանը առերեսված մարտահրավերներով, ՀՅԴ Հայ դատի քաղաքական-մարտավարական առաջնահերթությունները ներառում են հետևյալ չորս խմբերը։
Հայ դատի կառույցը բաղկացած է շուրջ յոթ տասնյակի հասնող և աշխարհի շուրջ երեսուն երկրում գործող տարածաշրջանային, շրջանային, նահանգային և քաղաքային մակարդակների վրա գործող հանձնախմբերից։ Հայ դատի տարածաշրջանային հանձնախմբերն են Ամերիկայի Միացյալ նահանգների, Եվրոպայի, Հարավային Ամերիկայի, Ռուսաստանի, Մերձավոր Արևելքի հանձնախմբերը, որոնք բոլորն էլ ունեն Հայ դատի գրասենյակներ։
Միջազգային քաղաքական կյանքի կարևոր մայրաքաղաքներում` Վաշինգտոնում, Բրյուսելում, Մոսկվայում և Բեյրությում վերջին տասնամյակներում գործում են ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյակներ, որոնք պայմանավորված գործունեության տիրույթի լայն ընդգրկմամբ, Հայ դատի համակարգում կոչվում են տարածաշրջանին գրասենյակներ։